Přijde vám, že si nic nekupujete, ale přesto věčně nemáte peníze? Šetříte, kde můžete, ale stejně se vám nepodaří nic si ušetřit. Spoustu lidí utrácí peníze a ani si toho nevšimne. Kde se teda dá ještě ušetřit?
človíček v penězích
Kafe, jídlo a svačinky
Když máte na něco chuť, tak prostě máte chuť a tu sladkou tyčinku si koupíte, když stojí jenom pár korun. No a na oběd jít přece musíte. A tady kafíčko. Jsou to sice malé výdaje ale i stovka denně je 3000 měsíčně.
Ano jíst musíte, ale jídlo si můžete připravit doma za menší výdaje než za odpolední menu v hospodě. Sladkou tyčinku nebo slaný štrůdl stačí omezit na tři dny v týdnu.
Kofeinový deficit je vážná věc, vím, o čem mluvím! Ale kafe je možné připravit si doma a přinést ho v termohrnku, nebo v práci či škole.
Mě se osvědčilo dát si na každý den denní limit, který nemůžu překročit. Chci-li třeba jít jeden den na kávu s kamarádkou (exppresso 35,-) a na den mám stanovený limit 20 Kč sečtu výdaje na dva dny a jeden den se uskromním. Koruna se dá ke koruně, a nakonec možná našetříte i na dovolenou
Další zlaté pravidlo je nechodit nakupovat hladový. S kručícím žaludkem se i rohlík zdá jako výborná pochoutka.
rozpočet domácnosti
Slevy a impulzivní nakupování
Znáte to. Jdete se jenom tak projít v obchodním centrum a najednou uvidíte triko jen za 120,- Sice takových triček máte doma už několik, ale za tuhle cenu je to skoro zadarmo, ne?
Nebo se vám líbí kalhoty, které jsou ale značkové a stojí dvakrát více než ty druhé, které sice nejsou tak hezké a taky vám úplně nejsou, ale jsou přece levnější! Nakonec kalhoty ale nenosíte, protože vám prostě nesednou.
U kupování oblečení je nejlepší dát si odstup. Mnoho lidí (hlavně žen) má tendenci k impulzivnímu nakupování. Zkuste si vzít den na rozmyšlenou a přemýšlet o tom, jestli je to opravdu tak super a jestli to unosíte a neskončí to na dně skříně. Někdy se vyplatí zainvestovat do dražšího kousku, který ale budete tahat pořád.